טעימת קוניאק אשר התיישן למעלה מ 90 שנה בחביות לימוזין, איננה עניין של מה בכך במחוזותינו, אבל זה קורה, כאשר Xavier Blanc,סמנכ"ל בית הקוניאק Tesseron,מגיע לארץ כאורח של משפחת שקד המייצגת ומשווקת את מוצריו ברשת דרך היין.
  מאת רן בירון, כתב יין, אתר סומלייה

 

חוייה מענגת ומרגשת - הקוניאק של TESSERON

 

טעימת קוניאק אשר התיישן למעלה מ 90 שנה בחביות לימוזין, איננה עניין של מה בכך במחוזותינו, אבל זה קורה, כאשר Xavier Blanc,סמנכ"ל בית הקוניאק Tesseron,מגיע לארץ כאורח של משפחת שקד המייצגת ומשווקת את מוצריו ברשת דרך היין.

 בית הקוניאק טסרון

בית Tesseron, אחד מבתי הקוניאק הנחשבים ביותר והמבוקשים בעולם, יצא לאויר העולם לראשונה במותג של עצמו בשם טסרון, רק לפני 17 שנה, אבל זאת לא הייתה תחילת דרכו. משפחת טסרון בראשות Abel Tesseron, ייסדה את החברה בשנת 1905 והתמחתה ביישון ארוך של קוניאקים משובחים עבור בתי הקוניאק המפורסמים אשר שמותיהם ידועים לכל. הדור השני המשיך בדרכו של המייסד אולם הדור השלישי, בראשות Alfred Tesseronו Gerard Tesseron, לא הסתפק בכך והעלה לראשונה את המותג Tesseronכבית קוניאק עצמאי וכיום, הדור הרביעי עוסק בהשבחת המותג ושיווקו בהצלחה רבה בעולם.

 מגוון הקוניאקים של טסרון ייחודי ורובו מסומן בשםLots  הלוטים הם ממסכים של חביות קוניאק משנים שונות. השילוב בין החביות השונות מעניק לכל לוט את טעמו הייחודי. מאחר ולא ניתן לציין את שנת הבציר, כל לוט מציין את זמן היישון הממוצע בחביות, בשנת 2000 כאשר הבית ביקבק לראשונה קוניאק תחת השם טסרון. כל מגוון הקוניאק מבית טסרון הוא מרמת סיווג XOומעלה.

פרטים מעניינים נוספים באתר: http://www.tesseroncognac.com/en

 למרות השימוש המוטעה והמטעה במילה "קוניאק" ברחבי העולם, וגם בארצנו, כאשר הבוגרים שבינינו בוודאי זוכרים את ה"קוניאק מדיצינל" המיתולוגי, קוניאק הוא אך ורק אותו ברנדי שמקורו תזקיק של יין מאזור קוניאק בדרום צרפת בלבד. הזנים מהם עשויים היינות אשר הופכים לאחר מכן לקוניאק של בית טסרון, הם Ugni Blanc, Folle Blancheו Colombard. הזיקוק מתבצע פעמיים והקוניאק מתיישן בחביות עץ מאזור לימוז' ומכאן שמן, חביות לימוז'ין, אשר מניסיון של מאות שנים, הן המתאימות ביותר לכך.

 פתחתי באירוע המרגש ביותר, טעימת קוניאק אשר התיישן בחביות למעלה מ 90 שנה, אבל בדרך לשיא הטעימה המרתקת, הציג בפנינו האורח כמה קוניאקים צעירים יותר (יחסית...).

 Tesseron Cognac Lot #90 XO Selection

לוט 90, מסביר האורח, "מתאפיין ברעננות וטוהר הודות לענבים מהחלקות הטובות ביותר אשר עוברים תסיסה וזיקוק מוקפד. קוניאק זה מציג שילוב מרתק בין נמרצות ומורכבות".

מבוסס על אוני בלאן מאזור גידול גרנד שמפיין, פטיט שמפיין, פיין בואה. התיישן לפחות 10 שנים. עשוי ממסך חביות משנות ה- 90. לקוניאק צבע צהוב בוהק בהיר אשר מעלה ניחוחות של פירות יבשים, אגוזים ותיבול עז. אהבתי במיוחד את עושר טעמיו המהול ברמת האלכוהול והעץ שברקע. צעיר יחסית, פירותי מאד, מרוכז, משאיר אחריו סיומת ארוכה בנחיריים. מחירו 499 ש"ח.

 Tesseron Cognac Lot #76 XO Tradition

לוט 76 הינו ממסך אשר נוצר מהחביות הטובות והנדירות ביותר מאזור גרנד שמפיין. לדברי האורח "הקוניאק מציג ניחוחות נהדרים של אפרסקים, שקדים וכרמל, וכן טעמים עשירים וסיומת ארוכה". אני טועם ומנסה לזהות את הניחוחות והטעמים הללו. כאשר האלכוהול בחזית זה לא קל ולכן אני מתרכז בהרמוניה של כל המרכיבים יחד. קוניאק זה מבוסס על ענבי אוני בלאן מאזור גרנד שמפיין, אשר התיישן בחביות לימוזין לפחות 25 שנה. צבעו צהוב בהיר והוא מעלה ניחוחות פרחוניים מתוקים. האורח חש דבש ואני נוטה לזהות מבעד לאדי האלכוהול גם את המתיקות הזאת. לטעמי קוניאק זה עשיר ומורכב יותר מקודמו ועם זאת רך וקל יותר ללגימה. אהבתי מאד. מחירו 699 ש"ח.

 Tesseron Cognac Lot #65 XO Emotion

ענבי אוני בלאן לקוניאק זה מגיעים גם הם מהחלקות הטובות ביותר באזור גרנד שמפיין והוא עובר התיישנות ארוכה מאוד, למעלה מ 35 שנה בחביות לימוזין. לקוניאק טעם עשיר וסיומת רכה ונעימה. צבעו, לעומת השניים הקודמים כהה יותר מעבר לצהוב ומתקרב לחום בהיר. האורח מזהה ניחוחות של "אגוזי לוז, סוכר חום, טבק, נוגט, שוקולד מריר ועץ ארז". אני בוודאי פחות מנוסה ממנו ומזהה מתיקות מעודנת, יחד עם טבק ועץ ושוב, אני בוחן את ההנאה המשולבת מטעימת המשקה האצילי, מבלי לרדת לדקויות ששייכות לטרמינולוגיה של מי שמייצר אותו. אין ספק, קוניאק משכמו ומעלה. מחירו 1299 ש"ח.

 Tesseron Cognac Lot #53 XO Perfection

לדברי האורח, קוניאק לוט 53 הינו "ממסך המיוצר מהחביות האיכתיות ביותר המגיעות מכרמי אזור גרנד שמפיין. מציג צבע מרשים ובוקה נפלא של תאנים ושוקולד. הקוניאק גובל בשלמות, עושר מדהים לצד עידון וסיומת מרעננת". שוב אני מקשיב ולומד. זה לא קל ואני מזהה שגם חברי לשולחן הטעימות אינם נחרצים בזהוי טעמים וניחוחות כפי שהם עושים זאת בנקל בתאור סוביניון בלאן וגוורצטרמינר. עם זאת החוויה בהחלט מאתגרת וההנאה מרתקת גם בלי לזהות בוודאות אם המתיקות נובעת מסוכר חום או מדבש, או מאפרסק.

קוניק זה התיישן בחביות לימוזין למשך מינימום 50 שנה, צבעו מהגוני בוהק עמוק, הוא מאד ארומטי לעומת קודמיו ומשאיר בנחיריים סיומת אינסופית מרתקת. מחירו 1590 ש"ח.

 Tesseron Cognac Lot #29 Exception

הגענו לשיא הטעימה, קוניאק אשר מבוסס על שלושת זני אזור גרנד שמפיין, והתיישן בחביות לימוזין למעלה מ 90 שנה. האורח מכנה את הנוזל המופלא הזה "התכשיט בארון הקוניאק של בית טסרון". הענבים, כמובן, מגיעים מהחלקות הטובות ביותר ומהחביות הטובות והנדירות ביותר. האורח לוגם ממנו בהנאה מופגנת וטוען כי "קוניאק זה מהווה את תמצית האלגנטיות ומציג עושר טעמים מדהים לצד איזון מרשים ובוקה של מוקה ושוקולד". אין ספק, המשקה מדהים וההתרגשות גואה. כולנו נולדנו שנים רבות לאחר שהוא החל את דרכו וזה עוד יותר מעצים את ההנאה מלגימתו. שוב, מתיקות של פירות ודבש, מלווה באלכוהול ועץ. חוייה מרשימה שקשה לתאר במילים. אגב, זה הקוניאק היחיד שזכה אי פעם בציון "100" מרוברט פרקר. מחירו 3090 ש"ח.

ו... כמה מילים על המחירים

המחירים גרמו לאי נחת מסויימת בקרב רבים מהטועמים. אני הצעתי לחברי להשקיף על המחירים מזוית שונה. אמרתי שיין טוב יקר יותר מקוניאק והסברתי: כשאנחנו פותחים בקבוק יין איכותי, הוא נלגם בהנאה תוך זמן קצר במהלך הארוחה. נסו לחשב כמה בקבוקים כאלה אתם לוגמים לאורך חייו של בקבוק קוניאק אחד... לפחות שני חברים שישבו לידי, הסכימו איתי. לחיים!

 צילומים: אלי פרכטר

לכל המודעות         פרסם הודעה         הוסף תגובה
שתף:

מודעות אחרונות בנושא:

(22/11/2017)   הסקוטיתמביתישרקו, משיקה בימים אלו, לקראת חגיגות השנה החדשה והסילבסטר, משקה קאווה קודורניו אקולוגי - ארבעה מוצרים של המותג – קודורניו אקולוגירוזה, קודורניו אקולוגיחצי יבש, קודרניו אקולוג'יקה יבש.
(21/11/2017)  חדש ולראשונה בישראל: סדרת שיכרי פירות יער שיובאו בקיץ האחרון מיקב הבוטיק פסק במדינת וושינגטון בארה"ב. המוזיקאי הישראלי הבינלאומי דניאל גרין, היבואן הבלעדי, שהתאהב במשקה מלגימה ראשונה, החליט להביא את הטעם האמריקאי המשכר לחיך הישראלי.
(21/11/2017)  יקב רמת הגולן גאה להשיק: בציר חדש לירדן קברנה סוביניון כרם אל רום בציר 2014
(5/11/2017)  הסקוטית מבית ישרקו קיבלה את הזיכיון הבלעדי לייבוא ושיווק יינות מיקב אינייסטה מספרד הזוכים להערכה בינלאומית: Andre's Iniesta- אנדרס אינייסטה ובבעלותו של כוכב הכדורגל הספרדי וקפטן ברצלונה
(1/11/2017)  לקראת החורף הקרב, 'יקבי ברקן' גאים להשיק לראשונה: יין מלבק מסדרת האיכות Special Reserve, בציר 2014
(1/11/2017)   'יקב סגל' גאה להשיק לקראת החורף הקרב: בציר חדש 2014 ליין ארגמן דובב מסדרת 'רכסים'