יוזמה חדשה: פרס אשכול הזהב לכורם המצטיין

מאת אבי בן עמי | 06/09/2020

השבוע, בימים רביעי וחמישי, נפגשנו עם המועמדים לקראת הענקת פרס הכורם המצטיין – יוזמה שנתית חדשה במסגרת כנס אשכול הזהב. אחד מהם יבחר להיות הכורם המצטיין לשנת 2020. הפרמטרים לבחירה מגוונים: החל מהתרשמות אישית, ההשקעה והטיפול בכרמים, הניסיון המצטבר, עקומת הלמידה, ועד בדיקת המקצועיות והעבודה השוטפת מול היקב.

מאחר ואין ביכולתנו לבדוק מספר רב של כורמים (בכל זאת מדובר בשנה ראשונה) בקשנו מארבעת היקבים הגדולים המלצה על כורם מצטיין שיהיה מועמד לפרס. עם המלצות על ארבעה כורמים יצאנו לדרך ונגשנו למשימה מתוך כבוד והערכה לעושים במלאכה. בשנים הבאות נפנה ליקבים נוספים שימליצו על כורמים שראויים לפרס, תנאי הסף היחיד שהצבנו – כורמים שמעבדים לפחות 100 דונם.

לצורך בחירת הכורם המצטיין גויסה האגרונומית נועה מעוז וגם איש היין שחר זיו שביחד איתי היוו את הוועדה הבוחרת.

לא מדובר בתחרות אלא בהזדמנות לאפשר לאנשי הכרם לזכות בהכרה על עבודתם הקשה. בעולם היין מקובל שהיינות והייננים זוכים לחשיפה והתייחסות תקשורתית, בעוד הכורמים, כמעט תמיד, נשארים מאחור ואינם זוכים להערכה ציבורית על פרי עמלם. כל ארבעת המועמדים שפגשנו הם חקלאים מצטיינים, אין צורך להסביר את חשיבות העבודה והטיפול בכרם כבסיס לענבי איכות ויצירת יינות מצוינים, העבודה החקלאית היא הבסיס של ענף היין בישראל. בואו נספר את סיפורם של אנשי הכרם.

במהלך שבוע הבא נפרסם תמונות ופרטים על כל אחד מהמעומדים לפרס.


נועה מעוז ושחר זיו. צילום דיויד סילברמן.