לוח מודעות יינות חדשים פרסם מודעה חדשה

יין חמשת האבנים שהכין דוד למפגש עם גוליית – Five Stones

מאת רן בירון | 10/07/2018

לפני כשנה התבשרנו על לידתו של מיזם יין חדש, הנושא את השם Five Stones, חמש אבנים. עם כל הכבוד לניחוחות, לטעמים, לאחוז האלכוהול ולעפיצות, יין ללא סיפור טוב, ועדיף סיפור היסטורי, לוקה בחסר וקשה מאד לשווק אותו. החבורה שמאחורי המיזם הזה, ובראשה איש השיווק אילן חסון, מנכ"ל בנימינה לשעבר, מבינים זאת היטב ואכן כבר בדברי הפתיחה של החוברת המספרת על המיזם, הם מצהירים: "במקום בו האמונה ניצחה את הכוח, במקום בו הפשטות הביסה את השפע, במקום בו נער קטן יכל ללוחם גדול ומיומן, במקום סימבולי זה, בו דוד נלחם מול גוליית, בחרנו לגדל את היין שלנו."
המקום הוא כמובן תל עזקה בעמק האלה, בו התקיים הקרב המיתולוגי בשנת 1010 לפנה"ס. מיקום עמק האלה, בין השפלה לירושלים, יחד עם יתרונותיו החקלאיים, תרמו להתיישבות רבה כבר בעת העתיקה. כיום ממוקמים באזור מספר יקבים וכרמים רבים מכסים את מורדות ההרים שלאורכו. וכך ממשיכים ומסבירים היזמים, ברוח הסיפור ההיסטורי המרתק, כי בחרו במיקום מתוך הבנת הצרכים לייצור יין מעולה "בדיוק כפי שדוד בחר ביצירתיות ובחוכמה, את כלי נשקו והפך את מיומנותו הקטנה ליתרונו הגדול".
אל אילן חסון חברו אבי לרנר, לשעבר מבעלי יקב בנימינה, עופרה גנור, בעלת המסעדה מאנטה ריי, עמית קאופמן, בעלים של חברת קייטרינג ואחרון אחרון חביב, מיודענו היינן ששון בן אהרון, יינן בנימינה בעבר וכיום יינן יקב מוני. בשלב זה אין למיזם יקב משלו והוא פועל מתוך יקב מוני, בהפרדה מוחלטת של חומר הגלם, הדוודים, החביות וכל השאר. לעתיד מתוכנן מבנה יקב מודרני ומשוכלל אשר יוקם במושב גבעת ישעיהו. התוכניות קיימות, המימון קיים, כל השותפים נחושים ו"האמונה תנצח" הם אומרים.
הסיפר ההיסטורי, יהיה מרתק ככל שיהיה, ואני בהחלט מאמין בכך שיין הוא לא סתם עוד משקה, אלא חוייה, אבל גם החוייה חייבת להיות מגובה בתוצאה הסופית בכוס היין. כדי לבחון אם אכן כך, פגשתי לאחרונה, יחד עם כמה מעמיתי, את היזמים, לטעימת יינותיהם.
רשמי טעימה:
Five Stones DvsG 2017 White Blend
ממסך של גוורצטרמינר וסוביניון בלאן, קל, נעים לחך, ארומטי (לא פלא, שני זנים שזה מאפיינם העיקרי), סיומת ארוכה מענגת, יין לבן כלבבי. מחירו 79 ש"ח.

Five Stones DvsG 2017 Rose
רוזה טעים ומרענן, שאפשר ללגום ממנו, סתם כך, בקייץ הארוך שלנו, ללא אוכל, ללא עץ, חומציות מרעננת, ריחני ופירותי, והעיקר, טעים. מחירו 79 ש"ח.

Five Stones Nobility 215A2017 White
מבוסס על ענבי שרדונה שעברו סחיטה עדינה ותסיסה בחביות עץ במשך 8 חודשים (סור לי). לעידון וארומטיות נוספים, נוספו כמה אחוזי סוביניון בלאן. נעים לחך, מרענן, מאוזן, זה מה שאני אוהב ביין לבן. מחירו 129 ש"ח.

Five Stones DvsG 2016 Red Blend
ממסך של זנים ים תיכוניים, שיראז, מרסלאן, קריניאן ופטיט סירה, אשר התבגרו כעשרה חודשים בחביות עץ אלון, חלקן חדשות. שוב, כקודמיו, יין לא כבד, נעים ללגימה, מתאים לליווי אוכל. מחירו 95 ש"ח.

Five Stones Nobility 215A2016 Red
ממסך בורדולזי אפייני, שהתבגר כשנה בחביות עץ אלון, חלקן חדשות. יין עוצמתי, מציג פרי בשל, שוקולד מריר וקפה, נוכחות נעימה על החך וסיומת ארוכה. אהבתי מאד. מחירו 129 ש"ח.

Five Stones Virtuous 2015
כאשר יקב רוצה להראות את שיא יכולתו, הוא מציג יין עילי, מוקפד בתהליך יצירתו לכל אורך הדרך, מהכרם ועד כוס היין וממתג אותו במחיר כפול ממחירי כל שאר יינותיו. מוצדק או לא? ימים יגידו. למרות עיסוקי בשיווק (לא יין, אלא רכיבים אלקטרוניים לתעשיית ההייטק), כבר למעלה משלושה עשורים, קטונתי מלהעריך את ההשקעה הרבה בעשיית היין הזה, אבל בהחלט הייתי ממליץ למקבלי ההחלטות לנהוג באיפוק, כדי לא להרחיק מהם חובבי יין שמוכנים לשלם 240 ש"ח עבור גראן וין, נובל, מיסטי הילס, קצרין, אניגמה ועוד כמה מהליגה הזאת, מיקבים שכבר מככבים במחוזותינו למעלה מ 20 שנה. מעבר לכך, היין טעים ונעים לחך ופוגע לדעתי בטעם הישראלי הקלאסי, שמעדיף את הסיומת המתוקה על פני החדה והיבשה. אני שייך לאחרונים. טעם אישי לגיטימי.

לסיכום, היוזנה מבורכת, הנחישות מוערכת, התוצאות הראשונות נראות טוב, אבל נכונה ל Five Stones עוד דרך ארוכה לא קלה וכבר אמרו חכמים: הדרך לגן עדן רצופה חתחתים ומהמורות. נאחל ליזמי חמשת האבנים הצלחה מירבית ועתיד מזהיר. לחיים!

צילומים: דיויד סילברמןמודעות אחרונות בנושא: